2022-06-25, šeštadienis, 10:48.     Šiandien Pagojukai saulė teka 04:54, leidžiasi 22:12, dienos ilgumas 17:18.

Dingęs pasaulis

2015-03-19, paskelbė www.mano Raseiniai.lt
Dingęs pasaulis

Š. m. kovo 12 d. Kaulakių bibliotekoje atidaryta Šiaulių „Aušros“ muziejaus kilnojamoji paroda „Dingęs sinagogų pasaulis“. Parodą pristatė Šiaulių „Aušros“ muziejaus muziejininkė Vita Andrulienė. Pranešimą „Raseinių žydų kasdienybė tarpukario Lietuvoje“ skaitė Raseinių krašto istorijos muziejaus muziejininkė Lina Kantautienė.

 Neseniai atšventėme Lietuvai labai svarbią datą - Lietuvos valstybės atkūrimo dieną. Prisiminėme Lietuvos istoriją. Lietuvių kovas ginant Lietuvos laisvę. Toje istorijoje didelį vaidmenį atliko šalia lietuvių koja kojon ėję žydų tautos žmonės.

 1918 m. žydai palaikė atsikuriančią Lietuvos valstybę. Jie tarnavo Lietuvos kariuomenėje, dalyvavo kovose už Lietuvos nepriklausomybę. Buvo aktyvūs politikoje, mokslo, meno srityse, rūpinosi mokyklų išlaikymu, sveikatos apsaugos reikalais, veikė žydų bankai, kredito draugijos. Tradiciškai vertėsi prekyba ir amatais. Kiekviename miestelyje buvo žydų krautuvėlių ir dirbtuvėlių. Jie labai rūpinosi savo vaikų švietimu. Siųsdavo juos tęsti mokslų į užsienį, o baigę mokslus jie visada grįždavo į Lietuvą. Todėl jų tarpe buvo daug išsilavinusių žmonių – gydytojų, vaistininkų, bankininkų, teisininkų.

 


Žydai buvo labai pamaldūs. Kiekviename mieste buvo po keletą sinagogų ir maldos namų. Vilniuje jų buvo daugiau kaip 100. Raseiniuose taip pat buvo keletas žydų maldos namų. Didžiausia, pagrindinė sinagoga stovėjo Maironio gatvėje prie aikštės, kur šiuo metu stovi paštas.

 Pasak muziejininkės Linos Kantautienės, Raseiniuose žydai sudarė pusę miesto gyventojų. 1940 m. okupavus Lietuvą Sovietų Sąjungai ir prasidėjus trėmimams į Sibirą, žydai taip pat neišvengė tremties. Gal tai buvo mažesnė nelaimė, nes buvę tremtyje turėjo galimybę išgyventi. Likusiems Lietuvoje, prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas buvo negailestingas. Nacistinė ideologija teigė, kad žydai yra žemiausios rasės žmonės, jog jie šimtus metų apgaudinėjo europiečius ir iš to lobo, galiausiai, kad žydai bolševikai nori užvaldyti pasaulį. Buvo sunaikinta apie 91 proc. visų Lietuvos žydų. Raseiniuose jų nebeliko. Buvo sunaikinti visi: vyrai, moterys, vaikai.Lina Kantautienė papasakojo apie tarpukario žydų gyvenimą, veiklą Raseiniuose. Žiūrėjome to meto išlikusias fotografijas.Šiaulių „Aušros“ muziejaus muziejininkė Vita Andrulienė papasakojo apie Šiaulių „Aušros“ muziejų – Chaimo Frenkelio vilą. Iki pat Pirmojo pasaulinio karo Šiauliuose klestėjusį Frenkelių šeimos odų išdirbimo verslą. Daug dėmesio skirta parodai „Dingęs sinagogų pasaulis“. Iš išorės sinagogų architektūra atrodė santūri ir neišsiskirianti, visas dėmesys buvo skiriamas sinagogų vidui. Jis buvo puošnus, gausiai dekoruotas rytietiškais elementais. Svarbiausia vieta interjere – Šv. Rašto (Toros) saugojimo ir skaitymo vietos. Tora saugoma „šventojoje spintoje“ aron kodeše. Toros skaitymui salės viduryje įrengta pakyla – bima. Bimoje stovėjo skaitymo pultas, ant kurio buvo tiesiamas specialus uždangalas ir dedamas skaitomas Toros ritinys.Parodos lankytojai, apžiūrėję parodą, buvo kviečiami prie vaišių stalo. Buvo vaišinamasi ne tik įprastais lietuviškais patiekalais, bet ragaujami ir iš Šiaulių Chaimo Frenkelio vilos restorano Vitos Andrulienės atvežti žydiški saldainiai. O į namus parsinešė košerinio maisto gaminimo receptų.

 


Parodos atidaryme dalyvavęs Pagojukų seniūnijos seniūnas Antanas Valantinas padėkojo Vitai Andrulienei už atvežtą Šiaulių „Aušros“ muziejaus parodą „Dingęs sinagogų pasaulis“, atsidėkodamas padovanojo knygą „Raseinių kraštas“.

 Zita Gedminienė, vyresn. bibliotekininkė
Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos Kaulakių filialas

Contact form

Šios dienos vardadieniai