2022-08-11, ketvirtadienis, 00:01.     Šiandien Pagojukai saulė teka 05:59, leidžiasi 21:12, dienos ilgumas 15:12.

„Misija Sibiras‘ 16“ pristatymas Kaulakių bibliotekoje

2017-02-20, paskelbė www.mano Raseiniai.lt
„Misija Sibiras‘ 16“ pristatymas Kaulakių bibliotekoje

Vasario 15 d., Lietuvos valstybės atkūrimo dienos išvakarėse, Kaulakių bibliotekoje vyko šiai datai paminėti skirtas renginys. Tai susitikimas su projekto „Misija Sibiras 16" dalyviu, Raseinių „Šaltinio" progimnazijos istorijos mokytoju Arnu Zmitra.

 


Arnas praėjusiais metais dalyvavo ekspedicijoje į Igarką – miestą už poliarinio rato amžino įšalo žemėje.Būtent į šį kraštą 1948 m. dundėjo pilni lietuvių traukiniai ir nemažą jų dalį sudarė Raseinių rajono gyventojai. Išvežta virš 5000 lietuvių. Ten iki šiol išlikusios didžiausios lietuvių tremtinių kapinės, nes jau pirmaisiais metais nuo šalčio ir ligų mirė virš 1000 lietuvių.Ekspedicijos dalyviai tvarkė apleistas, apaugusias medžiais ir krūmynais kapines. Teko išvilkti išvirtusius bei apgenėti išsikerojusius medžius, išpjauti krūmynus, statyti naujus kryžius, kuriems medieną teko atsiplukdyti iš už 1750 kilometrų esančio Krasnojarsko, nes medienos perdirbimo kombinatas, kuriame kadaise dirbo daugelis lietuvių, jau neveikė.


Tiesino ir tvirtino išlikusius senuosius kryžius, ieškojo išlikusių užrašų ir nemažai jų surado su pavardėmis ir nurodyta vieta, iš kurios buvo ištremti. Dalis kapinių šylant orui buvo apsemtos vandens, bet ir po vandeniu ekspedicijos dalyviai surado ir ištraukė lentelių su išlikusiomis pavardėmis. Susitikimo metu žiūrėjome filmuotus kadrus iš ekspedicijos. Arnas pasakojo ir apie ten sutiktus lietuvius arba jų palikuonis, jų domėjimąsi Lietuva.Aplankė buvusią lietuvių gyvenvietę, pasakojo apie nuovargį, patirtą kojos traumą ir pirmąją medicininę pagalbą, apie atakuojančius didžiulius uodų spiečius ir t.t.Prisiminėme tuos niekam nekaltus žmones, kurie buvo priversti palikti savo kraštą ir keliauti į šaltį, badą, svetimą atšiaurų kraštą. Jie svajojo kaip nors iškęsti sunkumus ir sugrįžti į išsiilgtą Lietuvą. Ne visiems pavyko, bet tai mūsų skaudi istorija, kurios negalime pamiršti. Branginkime laisvę vardan tų, kurie buvo priversti jos netekti.RMMVB Kaulakių filialo inf.

Contact form

Šios dienos vardadieniai