2022-10-05, trečiadienis, 18:05.     Šiandien Pagojukai saulė teka 07:42, leidžiasi 18:55, dienos ilgumas 11:13.

Raseinių rajono savivaldybės moksleivių sveikatos būklė 2013 metais

2014-03-05, Asta Kavaliauskienė, Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė
Raseinių rajono savivaldybės moksleivių sveikatos būklė 2013 metais

   Vaikų sveikatos būklę charakterizuoja vaikų vystymosi sutrikimai ir vaikų sergamumo rodikliai. Raseinių savivaldybės visuomenės sveikatos biuras renka ir analizuoja informaciją apie Raseinių savivaldybės mokinių sveikatos būklę. Informacijos šaltinis – mokyklų visuomenės sveikatos specialisčių ataskaitos apie mokinių sveikatos rodiklius pagal mokykloje pateiktus sveikatos pažymėjimus.

 

   Kiekvienais metais mokiniai privalo pasitikrinti savo sveikatą, t.y. klausos, regos, kaulų ir raumenų, kvėpavimo, nervų, virškinimo sistemų veiklą, sužinoti kuriai iš trijų fizinio pasirengimo grupei priskiriami – pagrindinei, parengiamajai ar specialiajai. Mokinių profilaktinių sveikatos patikrinimų duomenys padeda kryptingai planuoti ir įgyvendinti sveikatos priežiūrą mokykloje, siekiant išsaugoti ir stiprinti mokinių sveikatą, organizuoti ir įgyvendinti priemones, susijusias su ligų ir traumų profilaktika. Šie duomenys mokyklų vadovams ir mokytojams parodo, kokios mokinių sveikatos problemos vyrauja jų mokykloje, o tai gali tapti svariu motyvu inicijuoti sveikatos stiprinimo priemonių jų ugdymo įstaigoje įgyvendinimą.

 

   Tačiau, svarbiausia, kad profilaktinių sveikatos patikrinimų informacija turi padėti atkreipti tėvelių dėmesį į vaikų sveikatos problemas, kadangi dažniausi sveikatos sutrikimai, su kuriais susiduria mokiniai, yra įtakoti netinkamų gyvensenos įpročių, be abejo, pirmiausia susiformavusių namų aplinkoje.

 

   Iš profilaktiškai sveikatą pasitikrinusių mokinių tik 41 proc.neturi jokių sveikatos sutrikimų. Iš profilaktiškai pasitikrinusių mokinių, turinčių sveikatos sutrikimų rodiklis 2013 metais padidėjo 5 procentais lyginant su 2012 m. Turimais duomenimis negalime pasidžiaugti, kadangi sveikų mokinių skaičius mažėja.

 

   Didžiausią mokinių sveikatos sutrikimų dalį 2013 metais sudarė regos sutrikimai - net 43 procentai. Dažna moksleivių sveikatos problema skeleto-raumenų sistemos sutrikimai. Daugiausiai pasitaikančią iškrypimo formą – skoliozę – skatina mažas fizinis aktyvumas bei netaisyklinga laikysena. Nemažiau svarbi sveikatos problema yra kvėpavimo takų ligų paplitimas.  2013 metais Raseinių rajono savivaldybėje, profilaktiškai sveikatą pasitikrinusių mokinių kvėpavimo sistemos sutrikimų rodiklis išaugo iki 9 proc. 7-iems proc. mokinių buvo nustatyti kraujotakos sistemos sutrikimai. Nervų ir endokrininės sistemos sutrikimai sudarė po 3 proc. Siekiant išvengti vaikų nervų ligų atvejų, svarbu laikytis darbo ir poilsio rėžimo, siekti streso kontrolės, sudaryti palankią emocinę vaiko aplinką.

 

   Pastaraisiais metais vis labiau daugėja vaikų su antsvoriu bei turinčių sumažėjusį kūno masės indeksą. Per metus Raseinių rajone antsvorį turinčių vaikų skaičius padidėjo 1,1 karto (122 mokiniai - 2012 m. ir 140 mokiniai - 2013 m.). Medikai įspėja, kad nutukę vaikai dažniau serga virškinimo sistemos, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, taip pat didėja jų susirgimas arterine hipertenzija ar antro tipo diabetu. Tačiau daugėja mokinių ir turinčių sumažėjusį KMI, sumažėjęs KMI nustatomas kas 26-tam mokiniui. Ši problema dažniau nustatoma nuo 1 iki 10 klasės mokinių tarpe.

 

   Aptartus mokinių sveikatos sutrikimus daugiausia lemia mokinio gyvensena ir aplinka

 

   Kadangi vaikai – mūsų visų rūpestis, tiek tėveliams, tiek mokytojams, rekomenduojame dar kartą atkreipti dėmesį į šias mokinių sveikatos problemas, kontroliuoti vaiko laikyseną sėdint, kuprinės nešimo būdą ir jos turinį. Skatinti mokinius atlikti akių mankštą darant pertraukėles mokymosi proceso metu ne tik mokykloje, bet ir namuose, ruošiant namų darbus ar ilgai dirbant kompiuteriu. Įspėti vaikus apie sėdėjimą optimaliu atstumu nuo lentos pagal savo regos aštrumą.

 

   Patiems mokiniams taip pat vertėtų pasirūpinti savo sveikata – rekomenduojame toliau tikrintis savo sveikatą, fiziškai aktyviai leisti laisvalaikį, laikytis dienos režimo, nes jis turi didelės įtakos psichologinės ir fizinės sveikatos stiprinimui bei valios ugdymui.

 

   SIEKIANT IŠSAUGOTI MOKSLEIVIŲ REGĖJIMĄ PATARIAME:

  • Pasirūpinti tinkama savo vaikų pamokų ruošos vieta ruošiant pamokas namie, apšvietimą staline lempa papildyti bendru patalpos apšvietimu.
  • Pasirūpinti, kad vaikai televizorių žiūrėtų sėdint tiesiai prieš jį 2–3 m atstumu apšviestame kambaryje.
  • Pasirūpinti, kad vaikai žiūrėtų televizorių ar dirbtų su kompiuteriu ne ilgiau kaip 35–40 minučių, po to darytų 10 minučių pertraukėlę.
  • Pertraukėlių metu pasistengtų atpalaiduoti akis, būtina pažiūrėti į tolį, pvz., pro langą.
  • Pasirūpinti, kad vaikai vakare prieš miegą po televizoriaus žiūrėjimo ar žaidimo kompiuteriu atliktų keletą akių mankštos pratimų ar pažiūrėtų į tolį, tik tada akys ilsėsis visą naktį.

 

   STUBURO IŠKRYPIMAI, NETAISYKLINGA LAIKYSENA

  • Patariama pasirūpinti tinkama savo vaikų pamokų ruošos vieta, baldais, raginama riboti laiką leidžiamą prie televizoriaus ir kompiuterio.
  • Pirkdami kuprines, ypač jaunesnio amžiaus mokiniams, tėvai privalo atkreipti dėmesį į specialistų rekomendacijas, kuriose nurodoma tinkamos kuprinės rekomendacijos skirtingo amžiaus bei svorio vaikams.
  • Pasirūpinti, kad vaikai nešdami kuprinę, visada užsidėtų diržus ant abiejų pečių.

 

   MOKINIO POILSIO REŽIMAS

 

   Svarbu, kad mokiniai aktyviai ilsėtųsi gryname ore. Sportas, žaidimai, fizinis darbas geriausiai padeda atgauti jėgas. Namų darbus reikia pradėti rengti pailsėjus 1,5-2 val. ir pavalgius. Rengiant namų užduotis, kas 30 min. reikia daryti trumpas pertraukas, kurių metu tikslinga pajudėti, atlikti akių mankštos pratimus. Miegas – tai reikalingiausias ir geriausias pasyvus poilsis, apsaugantis nervines ląsteles nuo pervargimo ir išsekimo. Tik gerai išsimiegojęs vaikas yra budrus, žvalus, darbingas. Gerai jis išsimiega tada, kai greitai užmiega, miega giliai ir ramiai tiek, kiek rekomenduojama jo amžiui. Pirmos klasės mokiniai turi miegoti ne mažiau kaip 11-12 val. per parą, 8-10 metų – 10 val., 11-14 metų – 9-9,5 val., 15-17 metų – 8-9 val. Neišsimiegojusieji būna labai dirglūs, neadekvačiai reaguoja į pastabas, negali susikaupti darbui.

 

   Įpraskime patys nuolat rūpintis savo sveikata ir formuokime tokius įpročius savo vaikams. Atidumas sau ir savo šeimai - sveikatos ir laimės garantas!

 

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai